X
X
USD

SEO Raporu Nasıl Hazırlanır?

AnasayfaYazılarGoogle SEOSEO Raporu Nasıl Hazırlanır?
 
Google’ın ücretsiz olarak sunduğu Google Analytics, web sitenizde gerçekleşen pek çok işlemi kontrol edebilmenize imkan sağlıyor. Google Analytics'i internet yardımıyla kullanarak kolayca SEO raporu hazırlayabilirsiniz. Eğer daha önce hiç Google Analytics kullanmadıysanız, nasıl kullanmanız gerektiği şöyledir;
 
1. Google Analytics hesabınızı açın.
2. Google’ın size verdiği kodu tüm sayfalarınıza ekleyiniz.
3. Gerekli tanımlamaları doldurun (hedefler, etkinlikler gibi…)
 
Google Analytics'in kurulumunu yaptıktan sonra ise “Google Analytics'i Özelleştirme” menüsüne tıklayarak 'Yeni Özel Rapor' seçeneğine tıklıyoruz. Bunun sayesinde de ilk raporumuzu tamamlamaya başlıyorsunuz. Ondan sonra gerekli alanları hedefleriniz doğrultusunda dolduruyorsunuz.
 
İlk olarak SEO raporunuza ve raporda görüntülenecek sekmeye bir isim veriyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken şey, ilerleyen zamanlarda yüzlerce rapor hazırlayabilirsiniz bundan dolayı anlamlı bir rapor ismi belirlemeniz sizin için daha iyi olur.
 
Daha sonra tür seçiminizde ise düz tablo özelliğini seçebilmeniz mümkün. Bu kısımsa raporunuzun görüntülenme biçimini belirler. Eğer isterseniz diğer seçenekleri de kullanabilmeniz mümkün…
 
Detaylar ve Metrikler
 
Detaylar: Bu kısım, isminden de anlaşılacağı gibi raporun hangi detay üzerine seyredilmesi gerektiğini bize sormakta.
 
Metrikler:
 
Metrikler, sayısal değerleri ifade eder. Yani az önce belirlediğimiz detayın hangi verilerle ilişkilendirileceğini belirleyeceksiniz.
 
 
Oturum:
 
Sayfalarınıza belli bir zaman aralığında kaç kere girildiğini göstermektedir. Bir SEO çalışmasının ardından takip edilebilecek en önemli verilerin başında da organik oturum gelmektedir.
 
Ortalama Oturum Süresi:
 
Sitede kullanıcıların geçirdiği sürenin ortalamasıdır. Web sitenizin trafiği artıyor fakat ortalama oturum süresi azalıyor ise, size gelen trafik pek de kaliteli sayılmaz.
 
Sayfa - Oturum:
 
Kullanıcıların web sitenizde ortalama kaç sayfa görüntülediğini ifade etmektedir. Zamanla kullanıcıları diğer sayfalarınıza da yönlendirebilmek gerekmektedir.
Hemen Çıkma Sayısı: Sayfanıza gelen ziyaretçilerin farklı bir sayfanızı ziyaret etmeden sitenizden hemen ayrılma sayısını vermektedir. SEO açısından oldukça kritik bir metrik denilebilir. Hemen çıkma sayısını oturum sayısına bölerseniz hemen çıkma oranı bulunabilir.
Hedef:
 
Web sayfanızda belirleyeceğiniz hedefi ifade etmektedir. Örnek olarak, satış sayfanıza kaç kez giriş yapıldığı… Google Analytics hedefler kısmından hedeflerinizi kolayca belirleyebilirsiniz.
 
Yeni Kullanıcılar:
 
Sayfanıza belli bir zamanda ne kadar kullanıcı girdiğini gösterir. SEO çalışmasıyla ulaşılan kullanıcı sayısı kesinlikle artmalıdır.
 
 
E- ticaret Dönüşüm Oranı:
 
Eğer organikten gelmiş olan ziyaretçiler satış getirmiyor ise, bu sizin işinize yaramaz. Bu metriğin de kontrol edilmesi gerekir.
 
Metrikleri belirledikten daha sonra bir de filtre belirlemeniz gerekiyor yoksa AdWords, direkt, referral vb. kanalların datası karşınıza çıkar. SEO raporunun biraz daha basit olması için filtreye “google/organic” eklemelisiniz. Eğer dilerseniz diğer arama motorlarını da bu alana ekleyebilmeniz mümkündür. Bu filtrelemeyle artık karşınıza çıkacak rapor sadece organik sonuçları yansıtmaktadır.
 
Yukarıda belirtilen yani SEO raporu alanına eklenecek bütün metriklerin, SEO açısından değeri üst düzey olmaktadır. Yani eğer bir SEO firması, web sitemiz için her ne kadar istediği backlink alırsa alsın ya da site içi ve de site dışı optimizasyon çalışmalarının en detaylısını yaparsa yapsın, yukarıdaki verilerde iyileşme yaşamıyor iseniz, anahtar kelimelerinizde Google'daki birinci sayfa hedefi anlamını yitirir.

Powered by WISECP
Top